Як правильно вибрати собі хороший рюкзак

Хороший рюкзак не повинен звисати!
Ну ось і сталося! Ви довго, дуже довго зважувалися на це, сидячи перед телевізором на теплому дивані, спостерігаючи як невтомні, мужні і сильні люди з профілем справжнього індіанця,гірського орла, схожі на Гойко Мітіча або Сталлоне, з льодорубом в руках, штурмують неприступні гірські вершини! 

Ви кожен раз поривалися, зривалися з дивана... і знову опускали срачину! Скільки разів ви говорили собі, що ось, з понеділка починаю нове життя? Багато разів! Було ж таке!

І ось ви все-таки зібралися з духом, і зважилися... купити собі рюкзак!

Я вас вітаю, це половина справи! Головне, не сідайте знову на диван! Ви, напевно, думаєте, це так просто - правильно вибрати собі хороший рюкзак? Ага, звичайно, це вам, шановні, не минуле сторіччя, не "совок", де в магазинах іноді траплялися якісь невиразні мішки з лямками, що врізаються в плечі аж до стегон! 

Ще можна було по хорошому блату купити такий собі станковий, з алюмінієвими трубками, для зручності носіння, рюкзак "Єрмак", в середовищі народу званий "смерть туриста" (попрошу адептів рюкзака "Єрмак" не стріляти в мене своїм гнівом!) Ці трубки вічно норовили що-небудь проткнути! Але ти його купував, тому, що нічого не було більше!

Альпіністські рюкзаки взагалі були рідкістю і тільки в альптаборах! А зараз... якого хочеш г... різноманітність гігантська (спасибі, други-китайці!) Так, зараз інші часи!

Це не важливо, пішли в магазин! Будемо вибирати!

Перше, що ви повинні вирішити - для чого вам потрібен рюкзак,і де ви його збираєтеся носити! Тому що рюкзаки між собою відрізняються, приблизно, як я відрізняюся від Васі або Маші!

Так от, для чого вам рюкзак? Вони бувають:
а) міські;
б) туристські;
в) велорюкзаки (сленгом - штани). Чому так називаються? Тому що схожі на штани, звисаючи з боків багажника.

Так ось, перед тим як піти в магазин спеціальний і побачити там задоволене обличчя продавця на тлі стіни, з десятків моделей рюкзаків, ви і повинні вирішити це питання - для чого рюкзак?
Вирішили? Так, мені потрібен рюкзак для походів! Туристський!
Для походів в ліс, або на Еверест залізти? Що, вони і цим відрізняються, запитаєте ви? А як же, дорогий ти мій майбутній турист! Для пішохідного туризму - одні, для альпінізму - інші, для велотуризму - "штани". 

У всіх цих рюкзаків є принципові відмінності, у перших може бути незліченна кількість різних кишень, кишеньок, стрічок, шнурочків, колись давно до них любили прив'язувати великі чайники, які бовталися і грюкали при ходьбі, видаючи з власника повного лоха чайника. У других зовні мало кишеньок і стрічок, зате багато різних петельок, на які можна почепити багато всяких кольорових карабінів, аж два льодоруба. Треті, як я вже говорив - велоштани, так і залишаються штанами. 

Крім цього ви повинні пам'ятати, що дитина не понесе рюкзак дорослого телепня, а жінка - рюкзак для чоловіка (про винятки ми не говоримо)
Ось вам маленька таблиця для наочності:
10 - 13 років <40-50 л
14 - 17 років <50-70л
17 років і вище <65-80 л.

Обсяг рюкзаків вимірюється в літрах, тому і буква "л". Бачу ваші посмішки! Це ж скільки можна туди... так, стоп, стоп, стоп! Ми рюкзак вибираємо!

Для туристів розміром з Васю Вирастюка є спеціальні рюкзаки, об'ємом 130 і більше літрів.
Крім того рюкзаки ще відрізняються конструкцією спинки - бувають з м'якою і жорсткою спинкою, зі знімним верхнім клапаном, поясом на стегнах, отвором для гідросистеми. Це така трубочка від фляги, захованої всередину рюкзака.

Сучасні рюкзаки в більшості своїй мають анатомічну форму і можуть пристосовуватися до різного типу фігури.
Виглядає ось так:
Система підвіски
Спинка рюкзака і гідросистема
Так, це теж рюкзак. Для спортивного туризму не придатний
Це для любителів олдскул
Як бачите є маса нюансів, з якими потрібно визначитися ще до походу в магазин! Кілька слів ще додам про додаткові можливості рюкзаків.

Тканина. Не купуйте рюкзак з брезентової тканини! Важкий, негарний, якщо намокне під дощем - взагалі жах! Запам'ятайте-фірмовий рюкзак зроблений з міцної і майже не промокаючої тканини. Майже!

Рюкзаки фірмові шиють з:
Cordura® від американської контори Dupont
Мед - міцна і красива, різної щільності, стійка до стирання і не розсипається при порізах, водовідштовхувальна, підходить для будь-яких виробів.
Ложка дьогтю - дорога і важка, на морозі дубіє до стану дошки, довго сохне, під дією ультрафіолету розкладається.

Авізент, або товстий капрон.
Мед - відмінна стійкість до розриву, дешева, морозостійка, легка.
Ложка дьогтю - пропускає воду, нестійка до порізів, негарна на вигляд.

Нейлон (лавсан і т.д.) 600D
Мій перший рюкзак, власноруч зшитий, був з лавсану. А щоб...
Мед - дешева. Усе.
Бочка дьогтю - слабка тканина, не ремонтується, воду пропускає. наче дуршлаг, незважаючи на просочення, на морозі стає дерев'яною, дубовою, фанерною, просочення обсипається, стійкості до стирання ніякої. Десь у мене висів в селі, для історії.

Oxford - це тканина, університет тут ні при чому. Теж з класу нейлонів, як і кордура, але:
Мед - тонка, блискуча, гладенька, дешева, легка, м'яка. Інше все як у кордури.
Ложка дьогтю - менш міцна і гірше носиться, ніж кордура.
Ця тканина і використовується переважно для рюкзаків. Має купу всяких букв, циферок в описі. 
Чим циферка більше - тим щільніше тканина, наприклад:

Poly Oxford 600D PU Rombus RipStop
Poly - поліестер (стійкість до стирання, стійкість до ультрафіолету, в три рази краще нейлону)
Oxford - спосіб плетіння тканини, стійкість до стирання, міцність.
600D - щільність тканини, чим вище число, тим тканина щільніше.
PU - внутрішнє поліуретанове покриття (водовідштовхуюча, тримає шви від розсипання)
Rombus RipStop - тип тканини з посиленою ниткою, має вигляд ромбів на тканини (міцність на поздовжній розрив). Є також Honey RipStop - вид бджолиних сот, шестигранники, і Small RipStop - у вигляді маленької сіточки.
Air Mesh - тканина, яка використовується для виготовлення підвісних систем, володіє міцністю, відводить надлишок тепла від спини і плечей і забезпечує циркуляцію повітря.

Додаткові можливості.
Нижній відсік. У багатьох рюкзаків внизу розташовується додатковий, невеликий відсік, який слугує для носіння легких, доступних речей.

Фурнітура (пряжки, блискавки) 
У фірмових рюкзаків тільки якісні, переважно фірми Nexus і YKK. Пряжка на стегнах поясу повинна відкриватися блискавично! Хочете гемороя - ставте інші.

Лямки рюкзака. Широкі, м'які, анатомічної форми, що нагадують латинську букву S.

Пояс на стегнах регульований, м'який.

Верхній клапан. Бажано внутрішній і зовнішній кишені, широкий, щоб закрити зверху весь рюкзак. І, головне, він повинен бути знімним!

Накидка на рюкзак. Багато виробників постачають рюкзаки готової накидкою, що є дуже зручно.

Тепер ви в повному озброєні йдете в обраний магазин і починаєте примірятися.
Попросіть заповнити обраний рюкзак чимось, наприклад, вкладіть всередину пару спальників, карабінів для ваги, черевики. Просіть продавця, не бійтеся, вам допомогти в цьому, ви адже купуєте річ для себе, вам з нею ходити, а значить повинні вибирати правильно! 

Наповнили рюкзак, одягли, застебнули всі кишеньки, підтягнулі лямки, пояс, який повинен сидіти не на дупі і талії, і тим більше не під грудьми, а на стегнах! Сидіти щільно, м'яко обхоплюючи тіло, як руки коханої людини.

Застебнули? А тепер спробуйте пострибати, присідати, якщо магазин дозволяє - пробіжіться пару метрів, тікати при цьому з магазину не потрібно-та й доженуть! Рюкзак, якщо він ваш буде "сидіти" на спині як влитий!

Ось, тепер я уявляю ваше задоволене обличчя! Нарешті ви вибрали собі необхідну річ!

Якщо речі, які зараз лежать в рюкзаку вами теж обрані, тоді з гордим виглядом дістаєте зі свого гаманця гроші і розраховуєтесь!

Ах, ви не вибрали ще собі спальник, примус і намет?
Тоді порадійте поки рюкзаку, звільніть його від НЕ ваших поки речей, а я згодом розповім як правильно вибрати намет! А потім можна і на Казбек, і в Гімалаї, і в Альпи!
Ось як виглядає рюкзак "Єрмак"

Каркас рюкзака "Єрмак"

ПиСи: Я задоволений виробом від української фірми-виробника Fram-Equipment!

6 коментарі:

Спасибо, хороший материал

Рад, что тебе понравилось, Русико! :)

Спасибо за полезную информацию! Как раз собираюсь в путешествие по ЮВА, полу-пешим способом, выбирать рюкзак буду согласно Вашим советам.
С уважением, Вадим.

Удачной поездки! Надеюсь, помог сделать правильный выбор!

подскажите где купить хоть бы рамы для рюгзака ермак

Я не могу сказать, к сожалению! Никогда такой рюкзак не носил!

Дописати коментар