Марк Твен. Приборкання велосипеда

Марк Твен. Приборкання велосипеда
Подумавши гарненько, я вирішив, що впораюся з цією справою. Тоді я пішов і купив бутиль свинцевої примочки і велосипед. Додому мене проводжав інструктор, щоб викласти мені початкові відомості. Ми усамітнилися на задньому дворі і взялися за справу.

Велосипед у мене не був цілком для дорослих, а так, жеребчик - дюймів п'ятдесяти, з укороченими педалями і жвавий, як годиться лошаті. Інструктор коротко описав його гідності, потім сів йому на спину, і проїхався трошки, щоб показати, як це просто робиться. Він сказав, що найважче, мабуть, вивчитися зіскакувати, так що це ми залишимо наостанок. Однак він помилився. На його подив і радість, виявилося, що йому потрібно тільки посадити мене і відійти в сторону, а зіскочу я сам. Я зіскочив з небаченою швидкістю, незважаючи на повну відсутність досвіду. Він став з правого боку, підштовхнув машинку - і раптом всі ми опинилися на землі: внизу він, на ньому я, а зверху машина.

Оглянули машину - вона анітрохи не постраждала. Це було неймовірно. Однак інструктор запевнив мене, що так воно і є, і дійсно, огляд підтвердив його слова. З цього я повинен був, між іншим, зрозуміти, який дивовижної міцності річ мені вдалося придбати. Ми доклали до синців свинцеву примочку і почали знову. Інструктор на цей раз став з лівого боку, але і я звалився на ліву, так що результат вийшов той же самий.

Машина залишилася неушкоджена. Ми ще раз примочілі синці і почали знову. На цей раз інструктор зайняв безпечну позицію позаду велосипеда, але, не знаю вже яким чином, але я знову звалився прямо на нього.

Він не міг отямитися від захоплення і сказав, що це прямо-таки надприродно: на машині немає ні подряпини, вона ніде навіть не розхиталася. Примочуючи забої, я сказав, що це разюче, а він відповів, що коли я гарненько розберуся в конструкції велосипеда, то зрозумію, що його може покалічити хіба тільки динаміт. Потім він, кульгаючи, зайняв своє місце, і ми почали знову. На цей раз інструктор став попереду і велів підштовхувати машину ззаду. Ми рушили з місця значно швидше, тут же наїхали на цеглу, я перелетів через кермо, звалився головою вниз, інструкторові на спину, і побачив, що велосипед пурхає в повітрі, застилаючи від мене сонце. Добре, що він впав на нас: це пом'якшило удар, і він залишився цілий.

Через п'ять днів я встав, і мене повезли в лікарню відвідати інструктора; виявилося, що він вже одужує. Не минуло й тижня, як я був зовсім здоровий. Це тому, що я завжди дотримувався обережності і зіскакував на що-небудь м'яке. Деякі рекомендують перину, а по-моєму - інструктор зручніше.

Нарешті інструктор виписався з лікарні і привів із собою чотирьох помічників. Думка була непогана. Вони вчотирьох тримали витончену машину, поки я підіймався на сідло, потім шикувалися колоною і марширували по обидва боки, а інструктор підштовхував мене ззаду; у фіналі брала участь вся команда.

Велосипед, що називається, писав вісімки, і писав дуже кепсько. Для того щоб всидіти на місці, від мене вимагалося дуже багато що і завжди що-небудь прямо-таки противне природі. Противне моїй природі, але не законам природи. Інакше кажучи, коли від мене що-небудь було потрібно, моя натура, звички і виховання змушували мене вступати відомим чином, а який-небудь непорушний і невідомий мені закон природи вимагав, виявляється, зовсім зворотного. Тут я мав нагоду зауважити, що моє тіло все життя виховувалося неправильно. Воно загрузло у невігластві і не знало нічого, рівно нічого такого, що могло бути йому корисно. Наприклад, якщо мені траплялося падати направо, я, слідуючи цілком природного спонуканню, круто завертав кермо ліворуч, порушуючи закон природи. Закон вимагав зворотного: переднє колесо потрібно повертати в ту сторону, куди падаєш. Коли тобі це кажуть, повірити буває важко. І не тільки важко - неможливо, настільки це суперечить всім твоїм уявленням. А зробити ще важче, навіть якщо віриш, що це потрібно. Не допомагають ні віра, ні знання, ні самі переконливі докази; спочатку просто неможливо змусити Себе діяти по-новому. Тут на перший план виступає розум: він переконує тіло розлучитися зі старими звичками і засвоїти нові.

З кожним днем ​​учень робить помітні кроки вперед. До кінця кожного уроку він чомусь та вивчається і твердо знає, що вивчене назавжди залишиться при ньому. Це не те, що вчитися німецької мови: там тридцять років бредеш навпомацки і робиш помилки; нарешті думаєш, що вивчився, - так ні ж, тобі підсовують умовний спосіб - і починай знову спочатку. Ні, тепер я бачу, в чому біда з німецькою мовою: у тому, що з нього не можна звалитися і розбити собі носа. Це мимоволі змусило б взятися за справу впритул. І все-таки, по-моєму, єдиний правильний і надійний шлях навчитися німецької мови - вивчати його велосипедним способом. Інакше кажучи, взятися за одну яку-небудь підлоту і сидіти на ній доти, поки не вивчиш, а не переходити до наступної, кинувши першу на півдорозі.

Коли вчишся утримувати велосипед у рівновазі, рухати його вперед і повертати в різні сторони, потрібно переходити до наступної задачі - сідати на нього. Робиться це так: скачеш за велосипедом на правій нозі, тримаючи ліву на педалі і вхопившись за кермо обома руками. Коли скомандують, стаєш лівою ногою на педаль, а права безцільно і невизначено повисає в повітрі; навалюєшся животом на сідло і падаєш - може, направо, може, наліво, але падаєш неодмінно. Встаєш - і починаєш те ж саме спочатку. І так кілька разів поспіль.

Через деякий час вивчивши зберігати рівновагу, а також правити машиною, вже не висмикуюєш кермо з коренем. Отже, ведеш машину вперед, потім стаєш на педаль, з деяким зусиллям заносиш праву ногу через сідло, потім сідаєш, намагаєшся не дихати, - раптом сильний поштовх вправо або вліво, і знову летиш на землю.

Однак на забої перестаєш звертати увагу, досить скоро помалу звикаєш зіскакувати на землю лівою або правою ногою більш-менш впевнено. Повторивши те ж саме ще шість разів поспіль і ще шість разів звалившись, доходиш до повної досконалості. Наступного разу вже можна потрапити на сідло досить спритно і залишитися на ньому, - звичайно, якщо не звертати уваги на те, що ноги бовтаються в повітрі, і на час залишити педалі в спокої: а якщо відразу хапатися за педалі, справа буде погано. Досить скоро вивчаєшся ставити ноги на педалі не відразу, а трохи згодом, після того як навчишся триматися на сідлі, не втрачаючи рівноваги. Тоді можна вважати, що ти цілком опанував мистецтвом сідати на велосипед, і після невеликої практики це буде легко і просто, хоча глядачам на перший час краще триматися подалі, якщо ти проти них нічого не маєш.

Тепер пора вже вчитися зіскакувати за власним бажанням; зіскакуючи проти бажання, навчаєшся перш за все. Дуже легко у двох-трьох словах розповісти, як це робиться. Нічого особливого тут не потрібно, і це, мабуть, неважко; потрібно опускати ліву педаль до тих пір, поки нога не випрямиться зовсім, повернути колесо вліво і зіскочити, як зіскакують з коня. Звичайно, на словах це легше легкого, а на ділі виявляється важко. Не знаю, чому так виходить, знаю тільки, що важко. Скільки не старайся, злазити не так, як з коня, а летиш шкереберть, точно з даху, І кожен раз над тобою сміються.

II

Протягом цілого тижня я навчався кожен день години по півтора. Після дванадцятигодинного навчання курс науки був закінчений, так би мовити, начорно. Мені оголосили, що тепер я можу кататися на власному велосипеді без сторонньої допомоги. Такі швидкі успіхи можуть здатися неймовірними. Щоб навчитися верховій їзді хоча б начорно, потрібно набагато більше часу.

Правда, я б міг вивчитися і один, без вчителя, тільки це було б ризиковано: я від природи незграбний. Самоук рідко знає що-небудь як слід і звичайно в десять разів менше, ніж дізнався б з учителем; крім того, він любить хвалитися і вводити в спокусу інших легковажних людей. Деякі уявляють, ніби нещасні випадки в нашому житті, так званий «життєвий досвід», приносять нам якусь користь. Бажав би я знати, яким чином? Я ніколи не бачив, щоб такі випадки повторювалися двічі. Вони завжди підстерігають нас там, де не чекаєш, і застають зненацька. Якщо особистий досвід чогось вартий у виховному сенсі, то вже, здається, Мафусаїла НЕ переплюнеш, - і все-таки, якби старий ожив, так, напевно, першим ділом вхопився б за електричний дріт, і його згорнуло б у три погибелі . Адже набагато розумнішими і безпечніше для нього було б спочатку запитати кого-небудь, чи можна хапатися за провід. Але йому це не підійшло б: він з тих самоучок, які покладаються па досвід; він захотів би перевірити сам. І для науки собі він дізнався б, що скорчений в три погибелі патріарх ніколи не чіпатиме електричний дріт; крім того, це було б йому корисно і чудово завершило б його виховання - до тих пір, поки в один прекрасний день він не надумав би потрясти бляшанку з динамітом, щоб дізнатися, що в ній таке.

Але ми відволіклися убік. У всякому разі, візьміть собі вчителя - це збереже масу часу і свинцевої примочки.

Перед тим як остаточно розпрощатися зі мною, мій інструктор поцікавився, чи достатньо я сильний фізично, і я мав задоволення повідомити йому, що зовсім не сильний. Він сказав, що через цей недолік мені перший час досить важко буде підніматися в гору на велосипеді, але що це скоро пройде. Між його мускулатурою і моєю різниця була досить помітна. Він хотів подивитися, які у мене м'язи. Я йому показав свій біцепс - найкраще, що у мене є по цій частині. Він мало не розреготався і сказав:

- Біцепс у вас в'ялий, м'який, піддатливий і круглий, ковзає під пальцями, в темряві його можна прийняти за устрицю в мішку.

Напевне обличчя в мене витягнулося, тому що він додав підбадьорливо:
- Це не біда, засмучуватися тут нічого; трохи згодом ви не відрізните ваш біцепс від скам'янілої нирки. Тільки не кидайте практики, їздіть кожен день, і все буде в порядку.

Після цього він зі мною розпрощався, і я відправився один шукати пригод. Власне, шукати їх не доводиться, це так тільки говориться, - вони самі вас знаходять.

Я вибрав безлюдний, по-недільному тихий провулок, шириною ярдів тридцять. Я бачив, що тут, мабуть, буде затісно, ​​але подумав, що якщо дивитися в обидва і використовувати простір найкращим чином, то як-небудь можна буде проїхати.

Звичайно, сідати на велосипед на самоті виявилося не так-то легко: не вистачало моральної підтримки, не вистачало співчутливих зауважень інструктора: «Добре, ось тепер правильно. Валяйте сміливіше, вперед! »Втім, підтримка у мене все-таки знайшлася. Це був хлопчик, який сидів на паркані і гриз великий шматок кленового цукру.

Він жваво цікавився мною і весь час подавав мені поради. Коли я звалився в перший раз, він сказав, що на моєму місці неодмінно підклав би собі подушки попереду і ззаду - ось що! Вдруге він порадив мені повчитися спочатку на триколісному велосипеді. Втретє він сказав, що мені, мабуть, не втриматися і на підводі. У четвертий раз я сяк втримався на сідлі і поїхав по бруківці, незграбно виляючи, похитуючись з боку в бік і займаючи майже всю вулицю. Дивлячись на мої невпевнені і повільні рухи, хлопчисько сповнився презирства і заволав:

- Батюшки! Ось так летить щодуху!

Потім він зліз з паркану і побрів по тротуару, не зводячи з мене очей і часом відпускаючи несхвальні зауваження. Скоро він зіскочив з тротуару і пішов слідом за мною. Повз проходила дівчинка, тримаючи на голові пральну дошку, вона засміялася і хотіла щось сказати, але хлопчик помітив повчально:

- Залиш його в спокої, він їде на похорони.

Я з давніх пір знаю цю вулицю, і мені завжди здавалося, що вона рівна, як скатертина: але, на моє здивування, виявилося, що це невірно. Велосипед в руках новачка неймовірно чутливий: він показує найтонші і непомітні зміни рівня, він відзначає підйом там, де недосвідчені очі не помітили б ніякого підйому; він відзначає ухил скрізь, де стікає вода. Підйом був ледь помітний, і я старався з усіх сил, сопів, обливався потом - і все ж, скільки я не трудився, машина зупинялася мало не щохвилини. Тоді хлопчисько кричав:

- Так, так! Відпочинь, поспішати нікуди. Все одно без тебе похорони не почнуться.

Камені жахливо мені заважали. Навіть найменші наганяли на мене страх. Я наїжджав на будь-який камінь, як тільки робив спробу його об'їхати, а не об'їжджати його я не міг. Це цілком природно. У всіх нас закладено щось осляче, невідомо з якої причини.

Зрештою я доїхав до кута, і потрібно було повертати назад. Тут немає нічого приємного, коли доводиться робити поворот в перший раз самому, та й шансів на успіх майже ніяких. Впевненість у своїх силах швидко убуває, з'являються всякі страхи, кожен мускул кам'яніє від напруги, і починаєш обережно описувати криву. Але нерви пустують, сповнені електричних іскор, і крива живенько перетворюється на смикаючі зигзаги, небезпечні для життя. Раптом сталевий кінь закушує вудила і, оскаженівши, лізе на тротуар, незважаючи на всі благання наїзника, і всі його старання згорнути на бруківку. Серце у тебе завмирає, дихання переривається, ноги ціпеніють, а велосипед все ближче і ближче до тротуару. Настає рішучий момент, остання можливість врятуватися. Звичайно, тут всі інструкції разом вилітають з голови, і ти повертаєш колесо від тротуару, коли потрібно повернути до тротуару, і розтягуєшся на весь зріст на цьому негостинному, закутому в граніт березі. Таке вже моє щастя: все це я випробував на собі. Я виліз з-під невразливої машини і сів на тротуар вважати на синці.

Потім я пустився в зворотній шлях. І раптом я помітив віз з капустою, що ледь рухався мені назустріч. Якщо чогось не вистачало, щоб довести небезпеку до межі, так саме цього. Фермер з возом займав середину вулиці, і з кожного боку воза залишалося якихось чотирнадцять - п'ятнадцять ярдів вільного місця. Гукнути його я не міг - початківцю не можна кричати: як тільки він відкриє рот, він загинув; вся його увага повинна належати велосипеду. Але в цю страшну хвилину хлопчисько прийшов до мене на виручку, і цього разу я був йому пребагато зобов'язаний.

Він пильно стежив за рвучкими і натхненними рухами моєї машини і відповідно сповіщав фермера:

- Ліворуч! Звертай наліво, а не то цей осел тебе переїде.

Фермер почав звертати.

- Ні, ні, направо! Стій! Не туди! Наліво! Направо! Наліво, право, ліво, пра ... Стій, де стоїш, не те тобі кришка!

Тут я якраз заїхав з підвітряного боку коню в корму і звалився разом з машиною. Я сказав:

- Чорт смугастий! Що ж ти, не бачив, чи що, що я їду?

- Бачити-то я бачив, тільки почому ж я знав, в яку сторону ви їдете? Хто ж це міг знати, скажіть, будь ласка?

Самі-то ви хіба знали, куди їдете? Що ж я міг вдіяти?

Це було частково вірно, і я великодушно з ним погодився. Я сказав, що, звичайно, винен не він один, але і я теж.

Через п'ять днів я так насобачився, що хлопчисько не міг за мною наздогнати. Йому довелося знову залазити на паркан і здалеку дивитися, як я падаю.

В одному кінці вулиці було кілька невисоких кам'яних сходинок на відстані ярда одна від іншої. Навіть після того, як я навчився пристойно правити, я так боявся цих сходинок, що завжди наїжджав на них. Від них я, мабуть, постраждав найбільше, якщо не говорити про собак. Я чув, що навіть першокласному спортсмену не вдасться переїхати собаку: вона завжди викрутяться з дороги. Мабуть, це і вірно; тільки мені здається, він саме тому не може переїхати собаку, що дуже про це старається. Я зовсім не намагався переїхати собаку. Проте всі собаки, які мені зустрічалися, потрапляли під мій велосипед. Тут, звичайно, різниця чимала. Якщо ти намагаєшся переїхати собаку, вона зуміє ухилитися, але якщо ти хочеш її об'їхати, то вона не зможе правильно розрахувати і відскочить не в ту сторону, в яку слід. Так завжди і траплялося зі мною. Я наїжджав на всіх собак, які приходили дивитися, як я катаюся. Їм подобалося на мене дивитися, тому що у нас по сусідству рідко траплялося щось цікаве для собак. Чимало часу я витратив, навчаючись об'їжджати собак стороною, проте вивчився навіть і цього.

Тепер я їду, куди хочу, і як-небудь зловлю цього хлопчиська і переїду його, якщо він не виправиться.

Придбайте собі велосипед. Не пошкодуєте, якщо залишитеся живі.

1 коментарі:

клас нам на зарубіжній читали це!!!

Дописати коментар