Фортеця Ананурі. Грузія #ru_lh

Під час проведення програми сходження на Казбек, я не обмежуюсь одним лише альпінізмом, а майже половину терміну перебування в Грузії, знайомлю групи з історією та пам'ятками країни. Грузія-надзвичайно колоритна та багата на історичні пам'ятки! І однією з перших, на шляху в район Хеві, до Казбека, пам'яток, стає дуже грізна колись фортеця Ананурі.

На березі Арагві і цієї ущелини [Ведзатхеві] знаходиться Ананурі. В давнину тут була маленька церква, але в 1704 р ерістав Георгій побудував велику купольну
церкву, оточив кам'яною стіною і на високій скелі звів вежу і фортецю. Йому це здавалося твердинею для себе і нащадків, але вона перетворилася на пастку для
знищення синів і родичів своїх.
 
Вахушті, "Географія"

Фортеця Ананурі (груз.: ანანური (ძეგლი)), складається з цитаделі і нижньої фортеці.
У першій чверті XVIII в. на Кахеті постійно здійснювали набіги і навали лезгини, іранці та турки. Цар Теймураз II не зміг встояти проти і зі
своєю родиною та свитою в 1723 г.зховався в Ананурі.
Але лезгіни не залишили його в спокої і пішли за ним ..

Вони "прийшли і оточили Ананурі. Але кахетинці так зміцнили Ананурі, що лезгіни нічого не змогли зробити і пішли назад".

Через деякий час цар Кахетії Костянтин напав на еріставство. З іншого боку наступала Туреччина. Ерістав Реваз не зміг встояти проти них і відступив з Душеті в Мтіулеті. Костянтин скористався зручним моментом і напав на Ананурі. Взяв звідти гармати і відіслав у свою резиденцію, в Телаві. Це говорить про те, що вже в той час фортеця мала серйозний арсенал захисту.

В одному з літописів описана трагічна подія, що мала місце в 1739 р в Ананурі.
Два великих феодала - ерістави арагвський і ксанський - ворогували між собою. Ксанський ерістав Шаншу тимчасово виїхав до Росії. Його брат Іесе, що жив з ним, посилає свою сім'ю в Кахетію, проте по дорозі її схопив арагвський ерістав і передав іранцям.

Після повернення з Росії Шаншу почав готуватися, щоб помститися кривдникам. Він зібрав військо і найняв ще лезгинів. Потім напав на еріставство і осадив Ананурі.
Облога тривала довго, гарнізон фортеці наполегливо захищався. Стільки лезгин було вбито, що наступаючі використовували трупи як заслони при стрільбі. Переконавшись, що фортецю не можна взяти штурмом, вони зруйнували підземний водопровід, який постачав у фортецю воду. Було літо і гарнізон почав страждати від спраги.

У фортеці знаходився ерістав Бардзо з родичами. Почалися переговори. Шаншу обіцяв усім помилувати їх, і Барздім здався на милість переможця. Тільки син ерістава
Утрут не повірив Шаншу і замкнувся у вежі "Шеуповарі".
Переможці порушили клятву і вбили Бардзіма і всіх його близьких.
Башта Шеуповарі
Вони "увірвалися у фортецю, розорили, спустошили монастир, розбили ікони... повели численних полонених. Утрута, який замкнувся у вежі, спалили живцем...".

Пізніше вхід у вежу був замурований, і башта залишалася в такому вигляді 200 років.

Верхня фортеця (XVII ст., надбудова XVIII ст.) розташована на правому березі р. Арагві. Висока огороджувальна стіна мала 5 веж, головна з яких була - "Завзята" (შეუპოვარი, шеуповарі) і мала 7 рівнів.

Нижня фортеця збудована у XVIII ст. Найдавнішими спорудами вважаються зараховані до XVI в. чотирикутна в плані, що окремо стоїть, «хевсурська» вежа у верхній фортеці, і примикаюча зі сходу до фортечних стін, однонефна вежа "Цілителька" (მკურნალი, мкурналі) з надбудованою у 1689 році дзвіницею. 

Церкви в ім'я Спасителя і на честь Успіння Богородиці розташовані по поздовжній осі, всередині кріпосної огорожі. Церква в ім'я Спасителя (ღვთაება, гвтаеба) - невелика хрестово-купольна споруда з 2 західними додатковими стовпами та прибудовою з південного боку. Грузинський напис на грузинському письмі мхедрулі, що покриває фасад кам'яного балдахіна, спорудженого всередині церкви, над могилою арагвского ерістава Едішера, повідомляє дату її створення - 1674 рік.
Вид з "Завзятої" вежі на купол Церкви в ім'я Спасителя (передній план), "хевсурську" вежу, і купол Церкви Успіння Богородиці
Головна будівля комплексу - багато декорований хрестово-купольний храм на честь Успіння Богородиці (ღვთისმშობელი, Гвтісмшобелі) з 2 західними стовпами. У розлогому написі 1689 року, на південному фасаді, виконаного грузинським письмом мхедрулі, сказано: 
Доклав руку до побудови могили своєї в цьому Ананурі, церкви Богородиці, син арагвского Ерістава, мдіванбег Бардзо... і поставив мене, бокаултухуцеса Каіхосро Багсарашвілі, саркаром (будівнитцтва.- В. С.) цього монастиря.
Мітки каменотесів, зроблені 7 грузинськими літерами(22 рази) і 3 вірменськими буквосполученнями(3 рази), свідчать про те, що тут трудилися грузинські та вірменські майстри; в основі орнаментального хреста на південному фасаді вірменськими буквами вказано ім'я Григорій в давальному відмінку; на східному фасаді храму є дата, у вірменському літочисленні відповідна 1688 року.

Стіни храму, облицьовані жовтим вапняком, багато декоровані. Виразна пластика різьблених рельєфів (зображення хреста, архангелів, рослинні і тератологічні орнаментальні композиції та ін.) ставлять його в ряд кращих зразків пізнього середньовчного мистецтва на території Грузії. Розпис зберігся фрагментарно, зображення 13-ти сірійських святих отців на стовпах і сцена з "Страшного Суду" на південній стіні.
Іконостас храму (рубіж XVIII-XIX ст.) виконав Микола Абхаз, придворний живописець грузинського царя Іраклія II.

У десяткові метрів від вежі "Цілителька", на територии затопленого Жінвальским водосховищем села, ще збереглися залишки старої, зруйнованої церкви і декількох будинків.


0 коментарі:

Дописати коментар