12-13 серпня-головне зоряне шоу-зорепад літа

В ніч на 12-13 серпня візьму килимок, спальничок, і гайну на лісапєтику десь на береги Дніпра чи Десни. Погода наче має бути чиста, суха і спекотна. надіюсь, так і станеться.

В ці дні відбудеться максимальний потік, звичного для другої половини літа, метеорного потоку Персеїд.
Зазвичай інтенсивність потоку приходиться на період з 17-го липня по 24-те серпня, і максимум припадає на другу неділю серпня. коли за годину можна спостерігати біля сотні "падаючих" зірок!

Спостерігати потік найкраще далеко від міських вогнів і не дуже місячної ночі, тоді є шанс побачити безліч більш слабких метеорів. Метеори вилітають з радіанта, який легко визначити, для чого потрібно нанести на карту кілька метеорів з потоку.

Радіант потоку видно всю ніч, починаючи свій шлях від східного горизонту, піднімаючись до ранку дуже високо (майже в зеніт), так що "падаючі зірки" стають видні по всьому небосхилу.

Якщо простежити їх зворотний шлях, вони вилітають з одного сузір'я - Персея, від якого і отримали назву.

Ці білі метеори, різко прокреслюють небо, а от інші кольори, наприклад, жовтий - не характерні для Персеїд і скоріше відносяться до іншого слабшого і малопомітного потоку.

Світіння деяких особливо яскравих метеорів триває до декількох секунд.

Дрейф радіанта Персеїд в період дії метеорного потоку.
Як і більшість зіркових дощів, Персеїди утворюються при проходженні Землі через шлейф пилових частинок з хвоста комети.

Комети, наближаючись до Сонця нагріваються, розсіюючи в міжпланетному просторі дрібні частинки льоду і пилу, які під дією сонячного вітру рухаються до зовнішньої межі Сонячної системи.

Уламки породи, що вилетіли з ядра цієї комети, потрапляючи в атмосферу Землі, згорають в ній, спалахуючи, як зірки.

Це явище можна спостерігати з будь-якої точки планети.
Згоряння частинки пилу в земній атмосфері, фото астронавта NASA Рона Гарана
Родоначальницею цього потоку є комета 109P / Свіфта-Туттля, яка була відкрита, незалежно один від одного, Льюїсом Свіфтом 16 липня 1862, і Хорасом Туттлем, 19 липня 1862.

Період обертання комети навколо Сонця становить 135 років. Останній раз комета Свіфта - Туттля була близько до Землі в грудні 1992 року. Таке близьке розташування комети стало причиною підвищення активності Персеїд.

У серпні 1993 року спостерігачі центральної Європи фіксували від 200 до 500 метеорів на годину. З кінця 90-х років минулого століття спостерігається зниження активності Персеїд у міру того як комета все більше віддаляється від Сонця.
1992 рік, фото: Gerald Rhemann
Наступного разу комета Свіфта-Туттля буде проходити крізь внутрішню сонячну систему в 2126.

Найперша згадка про Персеїди датується 36 роком н. е. в китайському літописі. Також Персеїди часто згадувалися в китайських, японських і корейських літописах VIII-XI століть.

У Європі Персеїди називали «Сльозами святого Лаврентія», так як фестиваль святого Лаврентія, який проходить в Італії, припадає на найактивніший період метеорного дощу.

Офіційно вважається, що відкривачем щорічного метеорного дощу Персеїд є бельгієць Адольф Кетеле, який повідомив про це видовище в серпні 1835.

Залежно від ширини рою та умов його перетину з Землею зорепад може спостерігатися від 10 годин (Квадрантіди) до місяця (Персеїди).

Години максимуму зорепаду можуть випасти на світлий час доби. Тому жителям східної півкулі може пощастити спостерігати справжню «зоряну зливу» вночі, яка вже закінчиться до настання ночі в західній півкулі Землі.

0 коментарі:

Дописати коментар